O nas

zespol shantaz 1

Jesteśmy olsztyńskim zespołem zafascynowanym pięknem rejonu Wielkich Jezior Mazurskich oraz turystyczną piosenką wakacyjną. Na scenie zadebiutowaliśmy wiosną 1998 roku. Wykonujemy szanty szuwarowo-bagienne i piosenki żeglarskie. W swoim repertuarze - oprócz utworów autorskich (ponad 25 kompozycji) - mamy piosenki K. Klenczona i S. Krajewskiego, a także - w razie potrzeby - znane i lubiane szanty "masowego rażenia". Posiadamy bogate instrumentarium, a w zespole grają absolwenci oraz wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jesteśmy szóstką muzyków, która ma na swoim koncie wiele występów na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach, także tych z zagraniczną obsadą.

W 2002 roku wydaliśmy dobrze przyjętą płytę "Szaleństwo Majki Skowron". W lipcu 2007 odbyła się premiera drugiej produkcji zespołu pt. "Wrócisz na jeziora". We wrześniu 2011 roku ukazała się trzecia płyta z piosenkami Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Klenczona, pt. "Czas powrotów".

Większość z naszych utworów to autorskie kompozycje spółki Krzysztof Beśka (poeta, prozaik, dramaturg, nominowany do "Paszportów" tygodnika Polityka za powieść "Wrzawa") - Marek Matyjewicz (pedagog, animator kultury, muzyk). Inspiracją naszej twórczości są osobiste doświadczenia żeglarskie, bądź emocje powstałe po lekturze wielu cenionych dzieł światowej literatury marynistycznej i filmów o tej tematyce. Zawarliśmy je w takich piosenkach, jak: "Nóż w wodzie", "Szaleństwo Majki Skowron", "Lord Jim", "Smuga Cienia", "Moby Dick" i innych.